CSS Templates        † Burun Kuruluğu †

Tedavi İle İlgili Bilgiler

Soğuk Buhar Makineleri İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Soğuk buhar makineleri nasıl kullanılmalı, ortam nemi hangi düzeyde olmalı ve makine özellikleri nasıl olmalı? ...

Burnun Tuzlu Sularla Lavajı Nasıl Yapılır?

Okyanus sularının kullanımı, Sinüs Rinse kullanımı ve evde tuzlu su hazırlanması ile ilgili bilinmesi gerkenler ...

Burun Fizyolojisi

 

imageKoklama ve solunum organı olarak yüzümüzden dışa doğru iki ayrı delikle açılan burnumuzun üst kısmında burundan alınan hava içerisindeki partiküllere duyalı koku sinirlerinin olduğu "olfaktör alan" bulunmaktadır.           

Burun içerisine giren hava burun etlerine çarparak türbülansa girmekte ve hava direncinde artışla birlikte alınan havanın üzeri mukusla kaplı burun etlerine çarparak ısıtılması, nemlendirilmesi ve arıtılması ve böylece akciğerlere temiz, nemli havanın gönderilmesi sağlanmaktadır. 

Burun boşluğu, paranazal sinüslerle birlikte  ses tellerinin çıkardığı ses titreşimlerinden etkilenerek adeta biyolojik bir hoparlör gibi davranarak konuşma esnasında sesin rezonansında görev alırlar. Sinüs boşlukları rezonansta etkin olurken, burun, rezonans dengesini sağlayan tek ve en önemli organdır. Burundan alınan havanın direnci azalırsa ve alınan hava miktarı artarsa hipernasal kanuşma, tersi durumunda hiponazal konuşa ortaya çıkar.

Burnumuzun içini kaplayan mukozal epitelin üzerinde sürekli mukus üretilmekte ve epitel hücrelerin üstünde bulunan silyaların hareketi ile bu mukus sürekli olarak geriye doğru hareket etmektedir. Burun içerisine giren hava türbülansa girerek yavaşlamakta, burun etlerinin çevresinde dönerek burun etleri üzerindeki mukusa partikül, toz, allerjen ve mikroplarını bırakmakta, etlerin içerisindeki kan dolaşımına bağlı olarak ısıtılmakta ve nemlenmektedir. Bu şeklide alt solunum sollarına temiz, nemli ve sıacak hava iletimi sağlanmaktadır. 

 

Özet olarak burnumuzun 5 ayrı görevi bulunmaktadır:

    Koku alma
    Solunan havanın ısıtılması
    Solunan havanın nemlendirilmesi
   Solunan havanın arıtılması (solunan havanın toz gibi bazı yabancı cisimlerden temizlenmesine katkıda bulunur)
    Rezonatör görevi

Bu görevlerden koku alma ve rezonatör görevi haricindekiler akciğer fonksiyonlarının devamı için oldukça ödemlidir.  

Dr.Murat Enöz - www.kulakburunbogaz.info